ពល​រដ្ឋ​ខ្មែរ​នៅ​ក្រៅ​ប្រទេស​បាន​ធ្វើ​បុណ្យ​គម្រប់​៧​ថ្ងៃ​នៅ​ទី​កន្លែង​ផ្សេងៗ​គ្នា​ជូន​សព​ លោក លិម គិមយ៉ា តំណាង​រាស្ត្រ​នៃ​អតីត​គណ​បក្ស​សង្គ្រោះជាតិ​ដែល​ត្រូវ​បាន​បាញ់​សម្លាប់​នៅ​ទីក្រុង​បាងកក​ប្រទេស​ថៃ​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៧ ខែ​មករា ឆ្នាំ​២០២៥​។​ ចំណែក​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា គណ​បក្ស​កម្លាំង​ជាតិ​បាន​រៀប​ចំ​បុណ្យ៧​ថ្ងៃជូន​សព​អ្នក​នយោបាយ​ប្រឆាំង​រូប​នេះ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១៣​ ខែ​មករា​នេះ​ក្នុង​ទី​ស្នាក់​គណបក្ស​នៅ​រាជ​ធានី​ភ្នំ​ពេញ​។
នៅថ្ងៃទី១២ ខែមករា ពលរដ្ឋខ្មែរ នៅទីក្រុងមែលប៊ន ប្រទេសអូស្ត្រាលីបានធ្វើបុណ្យគម្រប់ ៧ថ្ងៃជូនសព លោក លិម គិមយ៉ា ដោយភ្ជាប់ជាមួយនូវការអំពាវនាវឲ្យរកយុត្តិធម៌ជូនគ្រួសារជនរងគ្រោះតាមរយៈការវែកមុខអ្នកនៅពីក្រោយឃាតកម្មនេះ។
លោក សឹង សែនករុណា ប្រធានអង្គការប្រជាធិបតេយ្យខ្មែរប្រចាំអូស្ត្រាលីបានថ្លែងថា ការធ្វើឃាតលើលោក លិម គិមយ៉ា ពិតជាមានអ្នកបញ្ជាពីក្រោយ។ ក្នុងនាមជាពលរដ្ឋខ្មែរដែលទទួលបានសិទ្ធិជ្រកកោនផ្នែកនយោបាយនៅអូស្ត្រាលី អតីតអ្នកនាំពាក្យសមាគមអាដហុករូបនេះមិនបានទម្លាក់ការទទួលខុសត្រូវ ឬកំហុសលើអ្នកណាម្នាក់ទេ តែបានចោទសួរថា តើពេលណាទើបខ្មែរឈប់កាប់សម្លាប់គ្នាបន្តទៀត?។
ក្នុងន័យនេះ លោក សឹង សែនករុណា បានទទូចឲ្យអ្នកនយោបាយខ្មែរបញ្ឈប់ការតាមយាយីគ្នាគ្រប់រូបភាព និងការកាប់សម្លាប់ទៅលើពលរដ្ឋខ្មែរដោយគ្រាន់តែមាននិន្នាការនយោយបាយខុសគ្នា។ ដោយឡែក ពលរដ្ឋខ្មែរនៅសហរដ្ឋអាមេរិកក៏បានប្រកាសពីការរៀបចំបុណ្យខួបគម្រប់៧ថ្ងៃជូនសពលោក លិម គិមយ៉ា ដែលរៀបចំឡើងដោយគណបក្សសង្គ្រោះជាតិប្រចាំសហរដ្ឋអាមេរិក។ ពិធីគោរពវិញ្ញាណក្ខន្ធសព លោក លិម គិមយ៉ា បានធ្វើឡើងនៅថ្ងៃទី១២ ខែមករា នៅទីក្រុងឡុងប៊ិច រដ្ឋកាលីហ្វ័រញ៉ា។
នៅក្នុងប្រទេសកម្ពុជា គណបក្សកម្លាំងជាតិបានរៀបចំពិធីបុណ្យគម្រប់ខួប៧ថ្ងៃ ជូនសព លោក លិម គិមយ៉ា នៅថ្ងៃទី១៣ មករានេះនៅទីស្នាក់ការគណបក្សក្នុងទីក្រុងភ្នំពេញដោយមានការចូលរួមពីសមាជិកបក្សសំខាន់ៗដូចជា លោក រ៉ុង ឈុន និងលោក ជា មុនីជាដើម។ តែអ្នកនយោបាយបក្សប្រឆាំងទាំងនេះមិនបានថ្លែងសារនយោបាយអ្វីឡើយ ក្រៅតែពីសេចក្តីថ្លែងការណ៍ដែលបានចេញភ្លាមៗប្រតិកម្មជុំវិញករណីឃាតកម្ម លោកលិម គិមយ៉ា។